sangelaj

قلم سنگلج

Sangelaj-baner-new

فونت سنگلج در حقیقت پروژه بازسازی یک تایپ‌فیس قدیمی مورد استفاده در تابلوهای تجاری قدیمی تهران است. با توجه به شاکله‌ی اصلی – تن محور- این حروف و موجود بودن برخی از گلیف‌های این تایپ، فونت‌ها اقدام به بازسازی و بهینه کردن دیگر حروف آن کرد.
تایپ سنگلج در دسته تایپ‌های سنگین و نمایشی قرار دارد اما با ویژگی‌های خاص خود.به صورتی که با تایپ‌فیس سنگلج می‌توان تمام حروف به کار رفته در یک کلمه را بر روی خط کرسی مماس کرد و تاج و پایه‌ی حروف را در کرسی زیرین و کرسی بالا هماهنگ کرد. مضاف بر اینکه در محور عمودی حروف هیچ محدودیتی برای کشیده شدن وجود ندارد. اگر بخواهیم این ظرفیت‌ها را به زبان ساده بازگو کنیم باید گفت فونت سنگلج مانند یک خمیربازی کودکان در دست طراحان و تایپوگرافرها است. این فونت مناسب برای ساخت عناوین و هویت بصری است.

تیم تحقیقاتی و طراحی “فونت‌ها” متعهد به توسعه تایپ‌فیس‌های قدیمی است که در جای دیگری قابل دسترسی نیستند، ما با موزه‌ها و بنیاد‌ها در جهت توسعه محصولات دیرینه و زیبایی شناسی آنها کار می‌کنیم. هر فونت به طور منحصر به فرد با تمرکز بر اطلاعات پس‌زمینه و منبع الهام خود طراحی شده‌ است.

فونت‌ها به عنوان نخستین تایپ فاندری فارسی بخشی از فعالیت خود را در جهت احیاء این گونه تایپ‌‌فیس‌های از دست رفته متمرکز نموده، طرح‌هایی که تا به حال هرگز در فرم دیجیتال در دسترس نبوده‌اند.

فونت سنگلج حاصل همکاری مهدی روندی و هومن اکبریان است.

 

توجه

فونت سنگلج از حرکه‌ها یا اعراب پشتیبانی نمی‌کند.

sangelajfont07

sangelajfont09

قلم‌های مشابه
vazir

قلم وزیر

صابر راستی‌کردار
۶ وزن
قلم متغیر
قلم آزاد

sahel

قلم ساحل

صابر راستی‌کردار
۵ وزن
قلم متغیر
قلم آزاد

درصورت وجود هرگونه ایراد در اطلاعات، از طریق اینستاگرام Ghalamdaan.ir@ به من اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *