darolkhalafe

قلم دارالخلافه

Darolkhalafe-baner-new

فونت دارالخلافه حاصل اصلاح و بازسازی و احیاء یک تایپ فیس قدیمی حروف سربی است، این مجموعه حروف در حدود سالهای ۱۳۲۰ تولید و در اکثر اعلان‌های آن سالها مورد استفاده قرار می‌گرفت، تیم فونت‌ها با جمع‌آوری تصاویر مربوط به این تایپ‌فیس در موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و همینطور اعلان‌های موجود در موزه سینما اقدام به طراحی و اجرای این فونت نمود. تاریخ تایپوگرافی قدیمی ایران، همچون یک صندوق گنج از تایپوگرافی است؛ که آنها را می‌توان در تبلیغات، تابلوی خیابان‌ها، کارت دعوت عروسی‌ها، منوی رستوران‌ها، و نامه‌های شخصی از قرن ۱۹ تا به امروز مشاهده کرد. نسل امروز با فاصله‌ای که از دوران بصری کلاسیک خود گرفته‌ همواره در حال به فراموشی سپردن این گنجینه‌های فرهنگی است، فونت‌ها در تلاش‌های خود به دنبال ایجاد پل ارتباطی با گذشتۀ تایپوگرافی ایرانی است و در چندین پروژه اخیر تایپ‌فیس‌هایی را برای استفاده عموم بازطراحی و عرضه کرده است. روزی خواهد رسید که دانشمندان از مرگ دست خطها و تایپ‌فیس‌ها به عنوان یک مرگ فرهنگی بسیار عمیق‌ خبر می‌دهند.

تیم تحقیقاتی و طراحی “فونت‌ها” متعهد به توسعه قلمهای چاپی است که در هر جای دیگری قابل دسترسی نیستند، ما با موزه‌ها و بنیاد‌ها در جهت توسعه محصولات دیرینه و زیبایی شناسی آنها کار می‌کنیم. هر مجموعه فونت به طور منحصر به فرد با اطلاعات پس‌زمینه بر روی منبع الهام خود طراحی شده‌اند.

جهان اطراف ما پر است از تصاویر، ایده‌ها و مصنوعاتی که اغلب منابع اصلی واژگان بصری مشترک امروز ما نیز هستند که ناشناخته‌ باقی مانده‌ و برای انسان معاصر به فراموشی سپرده شده‌اند، این تایپ‌فیس‌ها می‌توانند با ایده‌های “جدید” و با الهام از تجربیات گذشته که مربوط به دهه‌ها یا قرون گذشته می‌شوند، به جامعه امروزی ما بازگشت زیباشناسانه داشته باشند.

فونت‌ها به عنوان نخستین تایپ فاندری فارسی بخشی از فعالیت خود را در جهت احیاء این گونه تایپ‌های از دست رفته متمرکز نموده، طرح‌هایی که تا به حال هرگز در فرم دیجیتال در دسترس نبوده‌اند.

احیاء و ریدیزاین این تایپ‌فیس توسط مهدی روندی انجام شده است.

Darolkhalafe-08

Darolkhalafe-09

قلم‌های مشابه

درصورت وجود هرگونه ایراد در اطلاعات، از طریق اینستاگرام Ghalamdaan.ir@ به من اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *